عاقبت سکنجبین صفرا فزود !

پیش گفتمان :: باور کنید زمانی که گزارش سال 2013 صندوق بین المللی پول را خواندم اصلا تعجب نکردم ، گزارشی که در آن آمده بود :: ایران و ونزوئلا با تورم بالای 30 درصدی ، به ترتیب بالاترین نرخ تورم را در جهان داشته اند!

اینکه حکمرانی برادر مرحوم دکتر هوگو چاوز ، و برادر دکتر محمود احمدی نژاد به نتیجه ای مشابه در حوزه اقتصاد (در دو کشور بزرگ تولیدکننده نفت اوپک) ختم میشود اصلا جای تعجب نیست ، هر دو با شعارهای عوام پسندانه حکومت کردند، هر دو رویای تحقق عدالت اجتماعی را داشتند ، هر دو خود را خدمتگذار صدیق محرومین می دانستند و هر دو می خواستند پول نفت را به سفره های مردم بیاورند ، ....... و بیشترین علاقه را به هم داشتند ، تا جایی که جناب آقای دکتر احمدی نژاد برادر ونزوئلایی خود را در زمره کسانی دانست که روزی بازخواهد گشت ، و در رکاب حضرت مهدی موعود (عج) خواهد جنگید!

سالها پیش ، وقتی گزارشی از تلویزیون دیدم ، که آمریکاییهای جنایتکار ، هزاران تن تولید اضافه بر مصرف برنج خود را ، به جای توزیع بین فقرا به اقیانوس آرام می ریزند ، برایم عجیب بود ، و در دل تمام اجداد امپریالیسم را مورد مرحمت قرار میدادم ، اما امروز حکمت این بی رحمی را می فهمم ، ..... قضیه خیلی ساده است ، وقتی به کشاورز فقیری که خود تولید کننده سیب زمینی است ، سیب زمینی هدیه کنی، رغبت به تولید آن را در کشاورز از همه جا بی خبر از بین می بری ، و به مرور در سالهای بعد تولید آن رو به کاهش می گذارد ، و قیمت طلا پیدا می کند!

ایکاش می پذیرفتیم که اقتصاد نیز مثل خیلی رشته های دیگر یک علم است ، ایکاش قبول می کردیم که تنها راه نجات اقتصاد کشور و خدمت به محرومین رونق تولید است و بس ، ایکاش به جای مرحوم دکتر هوگو چاوز ، برادر مرحوم "هرکول پوآرو" باز می گشت ، و با لهجه بامزه بلژیکی خود به ما یادآوری می کرد که:: مونامی .....چرا از سلولهای خاکستری مغز خود استفاده نمی کنی ؟

گفتمان بیست و ششم :: بشتابید ، سلولهای خاکستری خود را بکار اندازید ، و با حضرت شیخ مخالفت کنید ، ......اما محترمانه بنویسید ، و شیخ ما را مورد مرحمت قرار ندهید ،  .......و اسراف نکنید! 

گفتمان بی ربط  اولی :: دو بیت زیبای زیر ، از حضرت شیخ اجل سعدی !

ندهد هوشمند روشــن‎ رای // به فرومایه کارهای خطیر!

بوریا باف اگر چــه بافنده است// نبرندش به کارگاه حـریر!

---------------------------------------- 

گفتمان بی ربط  دومی ::  رباعی بودار زیر از شیخ نهایی ! 

فرمانده ی یک لشکر ناشی شد و رفت // در جنگ گرفتار حواشی شد و رفت !

خمپاره ی بی فتیله بود و چاشنی // چون صاعقه آمد ، متلاشی شد و رفت!

کلیک کن ، اینجایند ، مردهای زن ذلیل !!!

/ 57 نظر / 34 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حمید 8261

میلیاردها دلار درآمد بالای نفتی به دست می آوردیم اما هنوز مدرسه کپری داریم؟ مگر وقتی دلواپس بودم باید می‌آمدم به شما رسانه‌ها می‌گفتم که دلواپسشان هستم. * دلواپسی‌تان در عملکردتان باید دیده شود. شما از دولتی طرفداری کردید که در هشت سال تورم را هر روز بالاتر برد و هیچ وقت پاسخگوی گزارش‌های دیوان محاسبات از گم شدن بخشی از بودجه‌ها نبود. این تحلیل غلط شماست. تا وقتی در مسیر حرکت می‌کرد طرفدارش بودیم اما زمانی که منحرف شد، خودمان مخالفش شدیم. علیه احمدی‌نژاد و رحیمی و مشایی خودمان حرف زدیم. شماها نمی‌خواهد در مورد سکوت ما صحبت کنید. شماها خودتان سکوت کرده بودید و اصلا جرات نداشتید یک کلمه حرف بزنید اما ما به آنها می‌گفتیم که در حال اشتباه هستید. * آقای کوثری برعکس بود. منتقدان نقد می‌کردند اما طیف شما سکوت کرده بود. ما وامدار هیچ یک از شما منتقدان نیستیم. * آقای کوثری، مردم معتقدند که از زمان ریاست جمهوری آقای روحانی یک آرامش نسبی در کشور حاکم شده ... با این قیمت‌های سرسام‌آور به رفاه می‌رسند؟ * طبق اعلام بانک مرکزی تورم ابتدا و انتهای سال نشان از کاهش بالای 15 درصد دارد. خب بله، باید ا

راز

سلام شيخ دير كرد ما را ببخشاييد! سوالي دارم شيخ گرفتي ما رو!!؟مگه اقتصادم علمه؟ حتمن فردا ميگي سياستم علمه ديگه ها!!

تــُــنبان الدوله

شما نیز مجرمید! بارها مردم را خندانده و گاهی شاد کرده اید!! پس شما نیز مجرمید!!

یاسر

درود متاسفانه ایدئولوژی که حاکم بشه بندی می شه به پای تغییر البته تغییر هم همیشه کاملا مثبت نیست و گاهی حق با ایدئولوژی می تونه باشه و همین میشه محل مناقشه تجددطلبان و ایدئولوژیستها در علم اقتصاد هم سلایق مختلفی وجود داره که روشهای اداره ی جامعه رو متفاوت می کنه و اولویتها تغییر می کنن از بد روزگار فعلا سلیقه ی حاکمیتی راههای امتحان پس داده ی اقتصاد رو نمی پسنده یا به صرفه نمی دونه!! و ما حالا حالاها باید طعم آزمایش شدن با روشهایی که نسبت چندانی با علوم کاربردی انسانی که کارآمد هستن ندارن دیدی که زما تقاص کردند ما را به خبر خواص کردند! آن خبط که در ختم چاوز شد با بوسه ی کن قصاص کردند پیروز[گل]

هزاران گنج

سلاااااااااااااام شیخ عزیز[گل]روزتان بخیر و شادمانی[لبخند]اندر شباهتهای هوگو چاوز و محمود احمدی نژاد گفتید یاد یک تفاوت مهم بین آندو افتادم آنهم در آغوش گرفتن مادر بود[لبخند][نیشخند][گل]

سید علیرضا رئیسی گرگانی

سلام و عرض ادب دارم و احترام محضر مبارک شما فرهیخته و ادیب بزرگوار جناب استاد الماسی عزیز به روزم با « ما از عطش ژاله برون افتادیم» و « الهی به ابرو کمان های تیز» منتظر حضور پر مهر و نظر ارزشمندتان میمانم ، بنده نوازی میفرمائید ارادتمند رئیسی گرگانی

پاپیون

بنده هم شما را حذف کردم کسی که جرات شنیدن و به منظر گذاشتن عقاید گونه گون را ندارد بهتر آنکه که در مورد مسایل سیاسی و اجتماعی پست نگذارد و مثل بقیه ی شاعران بی خاصیت حال از خال لب و طبیب درد و این اراجیف ببافد مثل اینکه امر بر شما مشتبه گردیده که ما مریدیم و شما شیخ!