اگر من خانم اشتون بودم !

به مناسبت سالگرد درگذشت نلسون ماندلا !

نلسون ماندلا برایم بزرگ است و دوست داشتنی ، نه از آن بابت که رهبر یک انقلاب بزرگ ضد تبعیض نژادی است ، نه از آن بابت که 27 سال را در سلولی در جزیره روبن زندانی شد ، نه از آن بابت که بنیانگذار دموکراسی برای آفریقای جنوبی است ، نه به خاطر جوایز متعدد صلح ، نه از بابت آنچه گفته اند و نوشته اند !

بزرگی ماندلا برایم به خاطر قدرت بخشش شگفت انگیز اوست ، بخششی که به او اجازه می دهد ، به جای انتقام از زندانبان شکنجه گر سفید پوست خود ، او را بعنوان راهنما به همان زندانی بفرستد ، که 27 سال در آن شکنجه شده است!

چقدر بلند مرتبه و قابل احترام است بخشش ، چقدر بزرگ اند آنها که حتی بعد از پیروزی می بخشند ، و چقدر حقیر و ناچیزند آنها که به انتقام بعد از پیروزی وعده میدهند !

پیش گفتمان :: یعنی شما فکر می کنید که اگر ما برای خودمان شیخ جلیل القدری نمی شدیم دوست داشتیم چه کسی می شدیم ؟ یا به عبارت دیگر جای چه کسی بودیم ؟ .....خوب ، زیاد به مواضع تان فشار نیاورید ، خودمان می گوییم ، خانم اشتون ، ....بله تعجب نکنید ، خانم کاترین اشتون !

یعنی فکر کن ما جای خانم اشتون بودیم ، ولی مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا نبودیم ، الان شش ماه بعد از بازنشستگی باید با چندر غاز حقوق بازنشستگی می رفتیم برای آقای اشتون و بجه ها قرمه سبزی می پختیم !

نه اصلا فکر کن ما خانم اشتون بودیم ، ولی به جای مسئول سابق سیاست خارجی اروپا مثلا مسئول سابق تامین اجتماعی اروپا بودیم ، تا حالا حتما دقیقا پنجاه یورو یعنی دقیقا معادل دویست هزارتومان جریمه سده بودیم ، و باید یارانه یک ماه خودمان و آقای اشتون و برو بچ را هم جریمه می دادیم ، و جای آن سماق می مکیدیم!

یا مثلا  ، به جای مسئول سابق سیاست خارجی ، مسئول آموزش عالی اروپا بودیم ، تا حالا چند بار توسط مجلس اروپا استیضاح شده بودیم و آبا و اجدادمان را مقابل چشم مان مورد مرحمت قرار می دادند !

اصلا فکر کن ما خانم اشتون بودیم ، ولی قبلا در جوانی خانم شکیرا بودیم ، مگر می توانستیم در این سن و سال برای چندر غاز خودمان را شبی شونصد بار از میله ها آویزان کنیم و بچرخیم !

البته ما اگر جای خانم اشتون بودیم ، بر خلاف این خانم اشتون فعلی ، این مذاکرات پنج بعلاوه یک را به جای هفت ماه ، هفتاد ماه تمدید میکردیم ، تا مجبور نباشیم برای آقای اشتون و بر و بچ  قرمه سبزی بپزیم !

گفتمان چهل و پنجم :: محترمانه و به دور از هیاهوی سیاست بنویسید ، اگر الان شما خودتان نبودید ، و یکی دیگه بودید ، دوست داشتید جای چه کسی باشید ؟ .....بنویسید ، به دور از توهین و چاپلوسی ، و اسراف نکنید !

گفتمان بی ربط :: سه تکه زیر ، از یادداشتهای کوتاه شیخ !

فکر می کند ،

اشرف مخلوقات است ،

اشرف خانم !

تاثر و تاسف :: با خبر شدیم دوست و سرور گرامی  شیخ ، استاد جعفری زاویه دار فانی را وداع گفته اند ، تسلیت میگوییم مصیبت فقدان ایشان را به دوستان و خانواده ، و برایشان رحمت الهی مسئلت داریم !

/ 52 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امید(شبه شعر)

درود بر شیخ مریدان راستش از شما چه پنهان ما هوس کردیم اشرف مخلوقات باشیم! ولی به نظر اشرف خانم شدن هم مشکل است است چه برسد به... [نیشخند] [گل]

ساجی

سلام یا شیخ. کاترین هشت تن؟؟؟؟؟؟؟ ینی واقعا؟ عجب! ما هم فقدان استاد را تسلیت عرض نموده و برای خانواده محترمش صبر آرزومندیم.

ملابصرالدین

سلام من دوست داشتم جای "شیخ نهایی" بودم البته نهایی تر یه جورایی فینال حتا!!![نیشخند]

کورش

تسلیت و تأثر به مناسبت ارتحال استاد جعفری زاویه ////////////////////////////////////////////////////////

امام جمعه برره

باسلام ودرود سوالی دارم از مسئولین جمهوری اسلامی بقول دکتر حسن روحانی که واقعا این باز از دل ماسخن گفتند چرا وام در اختیار ساخت وساز وکسانی که ثروتمند جامعه هستند قرار میگیردوکسانی که مثل بنده خانه هایشان در حال خراب شدن روی سرشان می باشدکسی به انها وام نمی دهدچرا همه جا پارتی بازی ونورچشم بازیه لطفا کسی بمن جواب دهد چرا کسی که پارتی ندارد فوق لیسانسش استخدام نمی شود ولی کسانی که پارتی دارند با دیپلم استخدام شده اند کسی هست جواب دهد یانه

شاه پر اوازه

من دوست داشتم به جای رهبر بودم ! نه گرونی نه هیچ چیز دیگه بر من اثری نداشت اگه قبول ندارین به جای بچه هاش بودم خیلی باحاله (شاه ایران )

؟

پاسخ من به عنوان نماینده مسئولین به امام جمعه برره: ای کسانی که چشم ندارید پیشرفت دیگران را ببینید بدانید واگاه باشید که اسیاب به نوبت است ایشاله نوبت شما هم میرسد به جای سیاه نمایی حدس بزنید که رقم بعدی چی میتونه باشه 3 و 8 و12 و .....

مارمولک

درود برشیخ اگروقت کردی سری بزن به فقرا[گل']

سید علیرضا رئیسی گرگانی

درود به سرور عزیز و گرامی جنای آقای الماسی عزیز متاسفانه باید نوشتار را روی 150 درصد بگذارم تا ببینم و مشکل چشمم خیلی اذیت میکند هایکوی ایرانی زیبائی بود اشرف خانم احسن لذت بردم از اندیشه ی طنازانه ات همواره سالم و استوار باشید برای دخترهای گلت که یکی هم نام نرگس من است سلام برسان ان شاءالله شما و همسر مکرمه بدر سلامت کامل و عین دل خوشی شاهد ازدواج و سعادتشان باشید ارادتمند رئیسی گرگانی