کلاغه به خونه ش نرسید !

پیش گفتمان :: از یه اصفهونی می پرسند :: از خانوم نمی ترسی با دوستات رفتی مهمونی مجردی ؟ ، میگه چرا میباس بترسم؟ ، رختاما که شستم ، غذا بچه ها رو که پختم ، خونه رو هم جارو پارو کردم ، اونایی میباس بترسن که از کاراشون می دزدند!

یکی دزد بود ، یکی دزد نبود ، یه دزد سر گردنه بود که هوس کرد شاه دزد بشه ، چندتایی از دله دزدها رو جمع کرد و خودش شد رئیس دزدا ، یه مدت اوضاع خوب پیش می رفت ، ولی بعد از اون وقتی دزدا یه کاروان رو غارت میکردن اشیای با ارزش و جواهرات رو کش میرفتند ، و فقط اشیای بی ارزش رو تحویل خزانه میدادند!

شاه دید اینجوری نمیشه ، چند تا از رفقای صمیمی رو گذاشت به عنوان مسئول بازرسی بقیه ی دزدها ، یه مدت اوضاع خوب پیش می رفت ، تا اینکه بازرس ها با دزدایی که دزدی میکردند همدست شدند و خودشون شدند باج بگیر بقیه ی دزدها !

شاه دید اینجوری نمیشه ، یه قاضی و داروغه معین کرد تا بازرسهای دزد و دزدهایی رو که دزدی می کردند محاکمه و مجازات کنه ، یه مدت اوضاع خوب پیش می رفت ، تا اینکه قاضی و داروغه با بازرسهای دزد که با بقیه دزدها دزدی میکردند همدست شدند ، و خودشون شدند باج گیر بقیه !

شاه دید اینجوری نمیشه ، تصمیم گرفت خودش به صورت ناشناس ، از قاضی و داروغه و بازرس و دزدهایی که دزدی میکردند دزدی کنه !

یه مدت اوضاع خوب پیش میرفت ، تا اینکه شاه دید با بودن نظارت شبانه روزی قاضی و داروغه و بازرس و دزد نمیشه دزدی کرد ، و اینچوری شد که گفتند :: دزدی که به دزد بزنه شاه دزده !

قصه ی ما به سر رسید ، بالا رفتیم دوغ  بود ، پایین اومدیم دوغ بود ، قصه ی ما دروغ بود ، کلاغه به خونه ش نرسید!

گفتمان پنجاه و دوم :: شما هم برای بچه های خوب ، یک قصه ی خوب تعریف کنید ، ولی از کسی نام نبرید ، به کسی توهین نکنید ، و چونان شیخ ، و مثل همیشه سیاه نمایی و اسراف نکنید !

گفتمان بی ربط :: از فضای مجازی ، اقتصاد  ......استامینوفن !

زمین خواری، رانت خواری، ربا خواری، جیره خواری، ویژه خواری، مفت خواری، رشوه خواری، زورگیری، دلال بازی، دانه درشت، تکدی گری، یقه سفید، سفته بازی، پارتی بازی، نوکیسه گی، خویشاوندسالاری، خفت گیری، باج گیری، آقازاده، کارتن خوابی، کودکان کار، کارچاق کنی، احتکار، غارت بیت المال، فساد اداری سیستماتیک، اختلاس، اقتصاد زیرزمینی، فرار مالیاتی، ضعف نظارت، دست های پشت پرده، ویترین، درامدهای نامشروع، انحصار، التهاب بازار، شبه دولتی ها، مافیای خودرو، برداشت بی رویه معادن، سونامی فساد اقتصادی، عدم شفافیت… ، استامینوفن !

/ 42 نظر / 80 بازدید
نمایش نظرات قبلی
يزدي

از شیخی پرسیدند کشور سویيس که دریا ندارد وزیر دریا داری به چه دردشان میخورد..؟ شیخ پس از کمی تامل و تفکر فرمود : به همان دلیل که ما وزیر رفاه داریم…!

سید علیرضارئیسی گرگانی

سلام و عرض ادب دارم و احترام محضر مبارک شیخ بزرگوارمان حضرت الماسی عزیز بسیار خوب قلم میزنی درود به شما بزرگمنش همواره در محضرتان می آموزم سرور گرامیم

kaveh

طنزپرداز بخاطر نگاه مدام به واقعیتهای منفی ،به مرور زمان، ممکنه دچار عارضه بدبینی بشه. از اینرو گاهی پرداختن به فکاهه،به لحاظ تاثیر بر روان خود فرد و جامعه به سبب نبود تلخی نیش در اون بهتره و توصیه میشه. در ضمن بنظر بنده حقیر،کشور باید تعدیل بشه نه تعطیل! و این مهم هم حاصل شدنی است با همتی همگانی. چرا که وضع فعلی در شان مردمی که این همه بها داده اند نیست...و البته خود نیز مقصر بوده اند در برخی موارد بی شک. ممنون

امین موسی وند

درود دوست عزیز دعوتید به خوانش داستان آقای " ر " با احترام [گل]

؟

تعدیل در چه چیز هایی؟ اختلاس دزدی رانت خواری ریا شعار زدگی بی خاصیت و مصلحتی مصلحت گرایی مضر حرص وطمع در زمینه های قدرت وثروت در بی اعتنایی به تخصص و تعدیل در ماست مالی کردن مواردی که به دلیل عدم بهره بری از متخصصین به گند کشیده شده .....

kaveh

خدمت جناب؟ عرض شود که اولا تفکر"یا همه یا هیچ" نباید داشت،ما در دوره اصلاحات شرایط فرهنگی و اقتصادی و سیاسی خوبی داشتیم،بگذریم از اینکه برخی کاسه های داغتر از آش!همواره به مردم نسبت به این فضاها،احساس گناه میداده اند و میدهند! و علت روی روی آوردن عموم به احمدی نژاد هم،همین تلقینات بود.ولی تجربه نشان داده است فضای کشور باتعددافکارو صداها درفضایی احترام آمیز و نیزبا تعامل با دنیا درعرصه سیاست خارجه،میتواند روند رو به رشدی داشته باشید.ما همان مردمیم که انقلاب کردیم و همان مردمیم که به احمدی نژاد رای دادیم.من انقلابیون را تخطءه نمیکنم چه اینکه فضای تبعیض آمیزو امنیتی قبل انقلاب،غیر قابل انکاراست.نمونه آن:زنده به آتش کشیده شدن کریم پورشیرازی،شاعر وروزنامه نگارطرفداری ملی شدن صنعت نفت توسط اشرف پهلوی و... پس بخش زیادی اززمان ماصرف آزمون خطا شده و خوردن چوب عدم دانش خودمان!ولی بااینحال از آنجاکه باید به جای لعنت برتاریکی شمعی روشن کرد،ما به مجلس آینده باروی کارآمدن افرادی میانه روخوش بینیم.

؟

فیلتر جناب اقای جنتی جنت مکان باید این میانه رو ها تایید کند. من نمیدانم تصمیم نخبه گان سیاسی؟!چیه. چقدر خطر رو احساس میکنند چقدر حاضرند از منافع خود بگذرند کلا تحلیل اونها از اوضاع چیه؟ ایا باز هم خط قرمزی به نام اصلاح طلب ها دارند واگر دارند چقدر برای تامین این خط قرمز میخوان هزینه به کشور تحمیل کنند.ایا اجازه میدن مثل 92 ترکیبی در حد اقای روحانی که فقط چند اپسیلون با جریان حاکم وبه اصطلاح ولایی تفاوت داره بالا بیاید یا نه تجربه 92 نشون میده تا زمانی که تیغ زیر گردن این سیستم نباشد گشایشی نخواهد بود کما اینکه تا یک هفته قبل از انتخابات مردم با بایکوت جدی انتخابات سیستم را مجبور کردند تا حتی از مخالفان هم دعوت به شرکت بکنند. شاید الان فهمیده باشند که ان موقع زیادی وا داده اند وبخواهند تلافی کنند وافسار را تنهایی به دست گیرند . نشانه این تصمیم حجم تبلیغاتی جریان پایداری خواهد بود. تا ببینیم چی خواهد شد

؟

پست بعدی کو؟؟؟!!!

سجاد

زنده باشی