وقت آن است که خون موج زند در دل لعل!

این روزها آنقدر  در مورد قیام عاشورا و شهادت سالار و سرور شهیدان گفته میشود که جایی برای عرض اندام شیخ نیست ، پس تنها تسلیت به همه عاشقان و دلدادگان حضرت امام حسین(ع) .

پیش گفتمان (نقل قول از فضای مجازی) :: تولستوی رمان نویس مشهور روسی، در کنار رمان های بزرگی چون جنگ و صلح و آناکارنینا، داستان کوتاهی دارد به نام "یک آدم چند متر زمین می خواهد" !

داستان مربوط به روزگارانی است که در روسیه، مالکان و زمین داران بزرگ و عمده ای وجود داشتند و دهقان ها اغلب از خود زمینی نداشتند و فقط بر روی زمین مالکان کار می کردند و حکایت دهقانِ طماع و تنگ چشمی را روایت می کند که اشتهای وافری به داشتن زمینی بزرگتر دارد. روزی مرد طماع، تمام سرمایه ی خود را که مبلغ چندانی هم نیست، به همراه برده و برای خرید زمین به یکی از مالکان بزرگ زمین مراجعه میکند. مالک بزرگ که اشتهای وافر و سیری ناپذیر مرد طماع را می بیند، به او یک پیشنهاد وسوسه برانگیزی می دهد و می گوید حاضر است به بهای سرمایه ی اندک او، هر اندازه که بخواهد به او زمین های زراعتی واگذار کند و سندش را هم به نام او بزند! 

مرد طماع، ابتدا باورش نمی شود، اما «مالک بزرگ» قراردادی را تنظیم می کند و از او می خواهد که آن را امضا کند. در قرارداد آمده است که خریدار  ما به ازای سرمایه ای اندکش، هر اندازه زمین که می خواهد می تواند از زمین های مالک بزرگ نشانه گذاری کند و به نام خود سند بزند. و البته برای اجرای این قرارداد وسوسه برانگیز تنها یک شرط وجود دارد – و کدام قرارداد وسوسه برانگیزی هست که فاقد این شرط ها باشد!؟ - 

قرارداد بزرگ، شرط ظاهراً ساده ای دارد: خریدار برای اجرای قرار داد تنها یک روز فرصت دارد و لازم است از طلوع آفتاب تا غروب آفتابِ روز بعد، مقدار زمینی را که میخواهد با قدم هایش مشخص کند و البته در هنگام غروب آفتاب درست همان نقطه ای باشد که آغاز کرده است. به عبارتی دیگر خریدار باید محوطه ی بسته ای را مشخص کند که قرار است به تملک او درآید و برای این کار از طلوع آفتاب تا غروب آفتاب فرصت دارد. 

طلوع روزبعد، دهقان طماع درحالی که سر از پا نمی شناسد به راه می افتد اما هر چه جلوتر می رود، وسوسه اش برای پیمودن محوطه ی وسیعتری از زمین ها، بیشتر و بیشتر می شود وکمتر به زمان آمدن و چگونه آمدن خود می اندیشد و وقتی به خود می آید که زمان چندانی برای رسیدن به نقطه ی آغاز نمانده است. به ناچار در راه برگشت تندتر و تندتر راه می رود و بیشتر از آنچه در توان اوست، خود را به رنج می اندازد.

داستان این گونه تمام می شود که مرد طماع هنگامی به نقطه ی آغازین می رسد که دیگر جانی در بدن ندارد و در لحظه ی آخر، جنازه اش در کنار بیلی بر زمین می افتد که به نشانه ی نقطه ی آغاز بر زمین مانده است. بیلی که می تواند ابزار کندن گورِ او شود و "نشانه" ای باشد تا خواننده ی عاقل بداند هر آدمی تنها دو متر زمین می خواهد برای دفن شدن...

گفتمان چهل و سوم :: محترمانه بنویسید حقایق قیام عاشورا را چقدر نزدیک می بیند ، با آنچه این روزها در مساجد و تکایا گفته می شود ، .....به دور از توهین و شوخی ، و اسراف نکنید !

گفتمان بی ربط :: سه تکه زیر ، از یادداشتهای کوتاه شیخ !

نقش حــُـر را بازی می کند ،

در تعزیه روستا ،

پسر کدخدا  !

/ 41 نظر / 46 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کریما

درود بر حضرت شیخ بردند آبرو را از دین و ادمیّت /یاران بی تفّکر ،دستان فتنه کاران دست خرافه گستر پیوسته در کمین است / تا کی خموش و ساکت ای معرفت تباران؟

دلداربناب

سلام از قدیم گفته اند: نام کچل را زلفعلی، نام کور را نور علی، نام ناکام را مرادعلی می گذارند!!! زنده باد شیخ بزرگوار ما.

پشه

شیخا درود دلمون مطلب جدید میخواد[مغرور]

سليمان استوار

بسم الله الرحمن الرحيم حسين مظلوم جانم به قربانت حسين جان كه امروز از سال 61 قمري بسيار مظلوم تري حسين : تو دل اون حاجي نيست كه ده شب محرم رو خرج ميده و از اون طرف ده تا زن صيغه ميكنه. حسين: تو دل اون مداحي نيست كه با خوار وخفت كردن حسين و خاندانش مردم رو به گريه ميندازه و براي ده شب دويست ميليون تومان پول ميگيره. حسين : تو دل اون جووني نيست كه به خاطر جنس مخالفش مياد تو خيابون زنجير و طبل ميزنه. حسين : تو دل اون علم كشي نيست كه براي اينكه مرم ببيننش ميره زير علم چند كيلويي. حسين :تو دل اون كسيه كه به خا طر آقاش با اينكه قبلا عرق خور بوده دو ماه محرم رو لب به عرق نميزنه.

شاعر شنیدنی ست

عجب! واقعا که حرص و طمع آدم فلج می کنه! والا محرم که فعلا شده محل کسب یه سری آدم! یه کلیپی از این مداح معروفا امسال واسم فرستادن باید می دیدین!! اوضاعی بود اصلا! باعث شرمندگیه ... من فکر می کنم هدف امام حسین خیلی مقدس تر و والاتر از این چیزایی بود که میگن! فکر مداحه میگه زینب پنج تا نقطه داره بعد همه خودشونو تیکه تیکه می کنن!!!!! به نظرم بیشتر عزادارای محترم میان که یه جایی واسه گریه کردن و خالی کردن خودشون پیدا کنن! کاشکی یه کم به واقعیت عاشورا فکر می کردیم به این فکر می کردیم که امام حسین واسه چی خودشو و زن و بچه و اهل بیتشو قربونی کرد؟ با این که می دونست که چه اتفاقایی منتظرشه عاشورا هدف مقدس تری داشت کاش از واقعیتها بگن تو روضه ها این گفتمان بی ربطتون اتفاقا کلی ربط داشت! عالی بود کاش اونایی که ادعای حسینی بودن دارن یه کم از امام حسین و اصحابش یاد بگیرن

تــُــنبان الدوله

شنیده ها حکایت از این دارد که مداحی برای دهه اول محرم حدود 200 میلیون تومان دریافت نموده است!! یه لحظه صبرکنید! یه لحظه! نه یه لحظه اجازه بدید! آخه متری چند؟ کیلویی چند؟! دونه ای چند؟! سیری چند؟! مثقالی چند؟! لـــیتری چند؟! نرخ تعاونی ودولتی نداره؟! چطور اینطوری دقیق محاسبه میکنید؟! راستی میشود به دلیل گرانفروشی،، از این نرخ ها به تــ.ــعــزیرات حــ.ـکومــ.ـتی شکایت برد؟! ـــــــــ این است روایت این روزهای حسین ویارانش! بازار و مارکتی برای دینفروشان و ......

؟

اقتصاد زیر بناست همین لامروت حسین وحسن هم نمیشناسد. همین اینه تنها واقعیتی که باید پذیرفت. خوب معلومه باز هم همین

کورش

زین تغابن که خزف می شکند بازارش!