باید که شیوه ی خود را عوض کنیم!

پیش گفتمان :: البته واضح و مبرهن است تغییر  و نو آوری ، تا جایی که به حبس خانگی منتهی نشود چیز خوبی است ، مثلاً دفتر شعر حضرت شیخ پر است از این جفنگیاتی که مصرع اول و دوم آن نه هم اندازه است ، نه هم وزن ! ، .....بخوانید به جهت انبساط خاطر و اسراف نکنید!

یا هیکل ِ قُلمبه ی خود را عوض کنید // یا جنس دُمبه ی خود را عوض کنید!

گر زورتان رسید چه بهتر ، اگر نشد // بهتر که سمبه ی خود را عوض کنید !

این جانماز آب کشیدن دگر بس است // کافیست ، حربه ی خود را عوض کنید!

چون رویتان سیاهِ سیاه است از گناه // اَذکار  توبه ی خود را عوض کنید ! 

شلوارمان دو خم که گرفتید پاره شد// پس جای ضربه ی خود را عوض کنید!

تاجیک ها ،به نفع شما هم به نفع ماست // با قُم دوشنبه ی خود را عوض کنید!

شبهای جمعه مسئله دارید ؟ بی خیال // سیمای شنبه ی خود را عوض کنید!

کم باد می شوید اگر همچو شیخ ما // باید تلمبه ی خود را عوض کنید !

گفتمان دوم :: لابد در خبرها خوانده اید که پانزده تن از مرزداران ما در یک حمله ی تروریستی به شهادت رسیدند ، لابد بعد از آن خواندید که 16 نفر (که البته حکم اعدامشان قبلاً صادر شده بود) به تلافی بلافاصله اعدام شدند ، محترمانه بنویسید که آیا عمل تلافی جویانه از این دست را درست میدانید یا خیر ؟ .....محترمانه بنویسید به نظر شما آیا چرخه خشونت میتواند به افزایش امنیت ، یا تغییرات مثبت در جامعه منتهی شود یا خیر؟   

پس گفتمان :: اگر شعری صحیح به دست شیخ برسد ، با ردیف "عوض کنید" و قافیه دلخواه ، و البته هم وزن با سروده طنز این پست ، و البته در 8 بیت ، به عنوان جایزه در گپ و گفت به نام سراینده منتشر خواهد شد !

/ 55 نظر / 32 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ترش بانو

ترشیدگی ست درد عجیبی که هر کجا هر کس که دید حالت ما را شماره داد رفتم برای چاپ کتابم اداره ای مامورثبت شابک و فیپا شماره داد وقتی برای نقد دوتا چک به سوی بانک... رفتم ، مدیر باجه ی سیبا شماره داد رفتم برای کار به سیمای مردمی! مسئول پخش زنده ی سیما شماره داد پشت چراغ ماندم و در چند ثانیه آمد پلیس رسمی ناجا، شماره داد پیری پیاده پا وجوانی موتور سوار دارای بنز و صاحب تیبا شماره داد از بس سروده های بنده ی بی مایه خواندنی ست نیما شماره داد و مسیحا شماره داد هنگامی پنچری گرفتن ماشین کهنه ام اکبر تلمبه ! شوهر بیتا شماره داد چیز عجیب اینکه شبی موقع "نود" مسئول کل! مرکز فیفا شماره داد رفتم مطب برای کمر درد مختصر حتی پزشک حین مداوا شماره داد اما عجیب تر این که میان" محاکمه" توی کتاب،موسیو ! کافکا شماره داد غیر از سوفور و شاطر و قصاب و میوه ای سبزی فروش بی سرو بی پا شماره داد بهر تفالی به خواجه شیراز سر زدم حافظ به جای فال،هفش تا! شماره داد رفتم شمال تا که هوایی عوض کنم دیدم به زور صاحب ویلا شماره داد گفتم که بهتر است به خارج سفرکنم دیدم سفیر، موقع ویزا شماره داد آخر برای سجده به مس

بیات

همچنان با علاقه می خوانمت

آمنه

درووود بر شیخ.غرض کما فی السابق مزاحمت بود که حاصل شد.[قهقهه] مزاح بود شیخ.اومدم عرض ارادتی کنم و برم.[گل]

شيخ پشم الدين

سلام شيخ معزز ببخشيد كه قصد فضولي نيست ولي ديدم دنبال آدرس ترش بانو مي گرديد و درخواست آدرس از وي داريد گفتم شايد بتوانم كمك كنم چون من هم امروز با اين ترش بانو آشنا شدم . حال با اجازه از ايشان آدرس او را ذكر مي كنم كه اتفاقا همشهري خودتان است! http://torshideyenesfahani.blogfa.com/ با غزلي بروزم ومنتظر نقد شيخ [گل]

فاطمه

سلام بر شیخ ما هم شده ایم پایه ی این وبلاگ! بسی شاد شدیم از این استمرار... ما هم چپاندیم وبتان را ! این یا حسین حسین گفتنتان بس مسخره ست با یا حسین، یا حسین گفتنتان را عوض کنید! میز اتاق کناری ترک خورده ست این میزها را هم که شده عوض کنید! ما بیچارگان سرزمین قهر و آشتی را با بینوایان دشت بهشت عوض کنید! این چهار بیت را که کاملا بی سر و ته است با هدیه ای هم که شده زود عوض کنید! تقدیم به شما.. از طرف کسی که اصلا شاعر نیست!

مينا

بله خب بيچاره آفتابه دزدها ! پيشنهاد ميکنيم به خودشون ارتقاء درجه بدن و از آفتابه دزدي به مملکت دزدي پيشرفت کنند

مينا

شعر ترش بانو بسيار بسيار زيبا بود به مذاقم خوش اومد[گل]

ترش بانو

سلام چون وب قبلیم مسدود شد اومدم اینجا.البته قصد دارم یه کم فیتیله را پایین بکشم.لطف کنید تو لینکدونی تون اون آی را به وای تبدیل کنید اگه صلاح می دونید.

مدرس مبرز

بعضي عوض كنيد را خطا شنيده اند آري عوض شدند وليكن به اشتباه زين پس عوض كنيد را عوض كنيد زآنكه در آيند اين عوضيان از ره خطا مشكل همين بود عوض كنيد را شنيده‌اند ليكن شدند عوضي در عوض اونا!!! اينهم يك شبه شعر پر از عوض