و چنین گفت حضرت خیام !

پیش گفتمان :: رباعی از حضرت خیام :

از دی که گذشت هیچ از او یاد مکن //فردا که نیامده است فریاد مکن !

بر آمده و نامده بنیاد مکن //حالی خوش باش و عمر بر باد مکن ! 

بچه که بودم عاشق بازی مار و پله بودم ، هنوز هم دوست دارم ، درس زندگی است این بازی ، موقعیت هایی که گاه با هر حرکت به بالا رفتن از نردبان و یا سقوط از دهان افعی منجر میشود ، بزرگتر که شدم عاشق شطرنج بودم ، درس تاریخ است این بازی ، اگر چه در ابتدای بازی همه چیز مساوی است ، ولی با چند حرکت درست به سمت پیروزی قدم برمیداری ، و یا با حرکاتی اشتباه به سمت شکست و نابودی !

اما آنچه در هر دو بازی مهم است این است که بدانی اولاً موقعیتی که در میانه بازی در آن هستی برآیند حرکات و تصمیمات گذشته است ، و چنانچه حضرت خیام فرمود افسوس بر اشتباهات گذشته هیچ چیز را تغییر نمیدهد ، دوم آنکه آنچه ممکن است نتیجه بازی را تغییر دهد حرکت هوشمندانه و درست در زمان حال است و نگرانی صرف از شکست نیز چیزی را تغییر نخواهد داد ، چنانچه حضرت خیام فرمود :: بر آمده و نامده بنیاد مکن!

پرزیدنت احمدی نژاد رفته است ، اینکه اگر فردی شایسته و عاقل ، غیر از ایشان ،  به ریاست جمهوری میرسید اکنون کشور در چه وضعیتی بود بحثی بیهوده است ، بحث اینکه اگر اعراب و یا مغولها به ایران حمله نمی کردند کشور در چه جایگاهی قرار داشت به جایی نمیرسد ، اینکه در ماجرای ملی کردن صنعت نفت حق با مصدق بود یا شاه آب در هاون کوبیدن است!

مسیر گذشته تاریخ در دستان بشر نیست ، ما و جامعه ما در همان جایی قرار داریم که اتفاقات و تصمیمات گذشته تعیین کرده اند ، و بحث کردن راجع به اتفاقاتی که فرصت وقوع پیدا نکرده اند حدس و گمانی بیشتر نیست (و شاید آنها که به جبر تاریخ معتقدند بی راه نگفته باشند) ، مهم آن است که در وضعیت فعلی بهترین  و عاقلانه ترین تصمیم را بیابیم و بکار بندیم!

گفتمان چهارم :: محترمانه بنویسید ، به نظر شما دلایل و پیامدهای افزایش طلاق در جامعه چیست ، به نظر شما  بهترین تصمیم در مورد یک زندگی زناشویی پر تنش چیست؟ ، طلاق و یا تحمل ادامه آن ، به نظر شما در مورد آینده بچه های بی گناه طلاق چه کسی مسئول است ، و ......  از تجربیات خود و اطرافیان بنویسید و اینکه چه باید کرد؟

گفتمان بی ربط ، سه بیتی زیر از کشکول شیخ نهایی ::

من نمیدانم چــــــــــــرا خَر کم شده ، // آنچه میکردیم باور کــــــــــــــم شده !

نرخــــــــها بالاست ، دختر کم شده ! // مــَــــــردها مُردند ، شوهر کم شده !

مرد وزن غرق اند در خود محـــــوری ، // عَرعَـــرونی ، عَرعَـرانی ، عَرعَــــــری!

/ 32 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سمیه اکبری

البته پیوند زدن خیام به مارپله و شطرنج و وصل آن به تاریخ و سیاست و پرسش اجتماعی طلاق و در آخر، آن تلخکامه ی شیرین، فقط از عهده ی شیخ ما بر می آمد!! و اما سوال: آقایان را نمیدانم و قرارست با این کامنت ها بفهمم! ولی مادران ما خانمها(؟) تحمل کردن را خوب یادمان داده اند!!!

zeinab

یاشیخ! منم! مرید بی معرفتت! اومدم از رشت اومدم بی برو برگشت اومدم و الخ... تحلیل دوتا بازی مار و پله و شطرنج بنیاد بر باد ده بود. عکس بسیار تلخ بود. راجع به اینکه کی بود و کی اومد و چی شد حرف نزنیم بهتره. چون بهر حال همینه که هست. گفتمان چهارم: ازدواج ها در اوج شور و عشق اتفاق می افتن. زن و شوهر شناخت درستی حتی از خودشون ندارن چه برسه به طرف مقابلشون. بعد از مدتی زندگی می فهمن که این اونی نیست که میخوان شر و شور هم که خوابیده. ارتباط با جنس مخالف هم که بسیار راحت شده بنابراین زن و شوهر بجای موندن و سعی بر حل مشکلات به دیگری روی میارن و کار رو خرابتر میکنن. زندگی که هرج و مرج توش زیاده و زن و شوهر از لحاظ عاطفی طلاق گرفتن بی فایدس. بنظرم جداشدن بهتره. الان دیگه فکر نکنم برای بچه ها طلاق پدر و مادراشون معضلی باشه. من کلی بچه طلاق دیدم که بسیار شخصیتهای قوی ای دارن. ببخشید که این همه حرف زدم. تلافی این همه وقت که نبودم[نیشخند]

طنز «آغا کلان»

سلام عزیز ارجمند، جناب شیخ الشیوخ: جز "دست مریزاد" چه می توان گفت. مثل همیشه زیبا و عمیق و دقیق... . . به باز خوانی مثنوی طنز ؛ «مدرنیــته» دعوتید. مشتاق نظرات شما هستم. خیر پیش. [گل]

دلداربناب

سلام عنوان مطلب شما کتاب ارزشمند چنین گفت زرتشت را برایم تداعی کرد! ...آخه عزیزم طلاق مگر جز یک علت دلیل دیگری هم دارد!!! آن هم ازدواج است!!! به جوانان بگویی ازدواج نکنند تا طلاق اتفاق نیفتد!!! همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و هزینه اش کمتر! فکر کنم من برنده شدم، می گویی نه این موضوع را هم به گفتمان بگذار!!!

بيداد كرمانشاهي

آنچه پيدا مي شود ارزان و بي مشكل خر است! جاي فهم و علم و دين، كج فهمي و سيم و زر است! گوهري كو كم شده دختر نه، باشد معرفت ورنه در هر كوي و برزن پر ز مرد و شوهر است دختران! از دام شيطان رسته و شوهر كنيد چون كه شوهر قول آن خواننده بالشت پَر است!

ملودیکا

چون دوستان مفصل گفتند ، سخن کوتاه کنم : یا هر چی من میگم ، یا طلاق . . . این چیزیه که دارم از بچه هایی که سالانه سیصد چهارصدتاشون رو تعلیم میدم میبینم !

جهانمردي

سلام الماسي جان علت تمام طلاقها اين است كه هنوز بعضي نمي خواهند بفهمند كه گاهي وقتها بايد خود را به خريت زد و با وجود هي بار بردن و باز هم بار بردن دم نبايد زد و مثل بز اخفش كه حتما قصه اش را مي داني با يد در تاييد مواردي كه حتي به ميلت نيست هي سر تكان بدهي والسلام

رسول آقايي(راز)

شيخ عزيز مطلبتان را خواندم نظراتي داشتم كه حالاموضوع پست رد شده[گل]